На Сумщині почалася операція "Новорічна ялинка"

Державна екологічна інспекція у Сумській області розпочала посилений контроль за охороною хвойних насаджень у рамках комплексу заходів під умовною назвою "Новорічна ялинка". Зокрема, задля профілактики та виявлення порушень природоохоронного законодавства, упродовж грудня 2024 р. - середини січня 2025 р. екоінспектори проводитимуть рейди у місцях зростання та продажу ялин і сосен на всій території Сумщини.

Як свідчить практика, зазвичай найбільше порушень виявляється під час крадіжок новорічних ялинок з лісу. Щоб побороти це явище, держава поступово збільшує розмір грошових стягнень з так званих "зелених браконьєрів". Загальна їх сума включає в себе дві складові: штраф та збитки. Остаточний розмір стягнення залежить від діаметра пня в корі, а також від місця зростання дерева.

Наведемо приклади стягнення штрафів і збитків за самовільний поруб однієї сосни діаметром до 10 см, залежно від місця скоєння правопорушення:

- у лісі або серед захисних лісонасаджень - 798 грн. збитків + штраф від 510 до 1020 грн.;

- у місті, селищі або селі - 1152 грн. збитків + штраф від 170 до 510 грн.;

- на території об'єкта природно-заповідного фонду, розташованого за межами населених пунктів - 7157 грн. збитків + штраф від 153 до 408 грн.;

- на території об'єкта природно-заповідного фонду, розташованого в межах міста, селища чи села - 9543 грн. збитків + штраф від 153 до 408 грн.

Тож, одна вкрадена маленька новорічна ялинка цьогоріч обійдеться від 1308 грн. до 9951 грн., не враховуючи витрат на судовий збір та того факту, що саме деревце підлягає конфіскації. Тож щоб не нашкодити довкіллю та власному гаманцю, слід купувати деревця, вирощені у спеціальних розплідниках. Але варто пам'ятати, що навіть на ялинкові базари інколи потрапляють незаконно зрубані рослини. Їх легко розпізнати за відсутністю уніфікованого маркування - пластикових або самоклейних бирок зі штрих-кодами. При цьому, не лише факт продажу, а і придбання такої ялинки є порушенням законодавства. Покупця також може бути притягнуто до відповідальності та накладено штраф у розмірі від 510 до 1700 грн.

Державна екологічна інспекція у Сумській області закликає кожного, хто прагне створити святкову атмосферу, дбати про наше довкілля: не знищувати хвойні дерева та не купувати їх у злочинців!

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці